Tesco utonie jak Titanic...

Tesco utonie jak Titanic...

Postautor: igorrr666 » 03 maja 2012, 19:09

Zastanawiam się, czy zwolnienia grupowe, które planuje firma tak na prawdę wyjdą jej na dobre... Zabawmy się w matematyków i pouprawiajmy matematykę teoretyczno-szacunkową-gdybu-gdybu, jaką od dłuższego czasu uprawiają chyba analitycy i spece w tej firmie...
Policzmy wydatki związane z odprawami:
Załóżmy, że średnia lat przepracowanych u pracodawcy wśród zwalnianych wyniesie 2 lata. Takiemu pracownikowi należy się odprawa w wysokości dwumiesięcznej pensji. Uśrednijmy tą pensję do 1500 netto. Całkowity koszt płacowy pracownika dla pracodawcy wyniesie wtedy 2390.44 brutto za jeden miesiąc. Załóżmy, że faktycznie firma zwolni 3 tysiące pracowników.
Policzmy 3000 prac * 2390.44 zł * 2 miesiące = 14 342 640 zł, czyli krótko mówiąc firma na odprawy wyda minimum ok 14 milionów złotych.
Dla połowy zakładanych zwalnianych, czyli 1500 osób wydatki na odprawy wyniosą ok 7 milionów złotych. Mówimy tu jednak o zwolnieniach grupowych, gdzie definicja prawna mówi o min. 10% załogi, i o takiej skali zwolnień firma Tesco poinformowała Urząd Pracy.
Zatem podliczmy kwota minimum 14 milionów złotych do wydania na odprawy + fundusze na ciągłe otwarcia nowych sklepów (jeden sklep formatu CHM to ok 3-4 mln zł bez towaru na półkach, z towarem ok. 2 mln więcej) + fundusze na przebudowy istniejących jednostek - projekt Sun-Rise (koszt jednej to ok 600 tyś zł, jednostek do przebudowy ok 50 ) + ciągłe przebudowy formatów HM na Tesco Extra (koszt jednej ok 1,5-2 mln zł) = niebagatelna sumka, którą musi mieć firma w kieszeni. Nie uwzględniłem tu bieżących wydatków związanych z nieustannie prowadzoną działalnością - czyli wypłaty, zapłaty za towary, dystrybucja, media itd itp...... lista długa. Do tego dochodzi jeszcze nowy projekt, który firma wprowadza w całej Europie, a ma to związek z dystrybucją towarów do sklepów z Magazynów Głównych + wymiana i modernizacja całego zaplecza logistycznego - naczepy i ciągniki..., który kosztował firmę bajońską sumę + inne inwestycje, o których nie wspomnę, ponieważ mogłoby to zostać uznane za ujawnienie tajemnic firmowych, które też kosztują niebagatelną kwotę...
Reasumując - żadnych zwolnień na tak dużą skalę nie będzie. Nie stać ich na to. Doprowadzają do tego, że ludzie sami się zwalniają z pracy. Szukają na nich haki, podstawiają nogi, wymuszają na kierownikach niesprawiedliwe oceny roczne swoich podwładnych i plany poprawy niemożliwe do realizacji. Ludzi do pracy coraz mniej, obowiązków przybywa.
Sama kwota tych szacunkowych minimum 14 milionów, które firma będzie musiała wydać na odprawy wydaje mi się niemożliwa dla niej do przełknięcia.
Nie dajmy się manipulować, walczmy o poprawę warunków w naszej pracy i nagłaśniajmy wszystko i upubliczniajmy. Klienci mają prawo wiedzieć w jakim sklepie robią zakupy i co tak naprawdę dzieje się po drugiej stronie...
igorrr666
 
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2012, 22:40

Zwolnienia

Postautor: Krzysiek » 09 maja 2012, 12:11

Z tego co wiem, to w piątek 11 maja będzie spotkanie związków z dyrekcją w sprawie zwolnień. Wtedy mają być określone ilości pracowników i markety, których dotknie proces zwolnień grupowych.
Awatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 38
Rejestracja: 23 mar 2012, 14:09

Re: Tesco utonie jak Titanic...

Postautor: MiSkoF86 » 12 cze 2012, 9:09

x tergo co mi koleznaka z pracy mówiła z jej dawnego tesco zwolniono już sporo osób, innym proponowali takie warunki albo zmniejszenie etatu że sami nie przystawali na podpisanie nowej umowy (^^,) bądz degradowano liderów czy kierowników :D by zmniejszyć finansowe obciążenie :D sprytne co nie :]]
MiSkoF86
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2012, 23:50


Wróć do TescoKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net
cron