Co ze zwolnieniami?


Re: Co ze zwolnieniami?

Postautor: admin » 15 maja 2012, 10:09

admin
Administrator
 
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2012, 15:42

Re: Co ze zwolnieniami?

Postautor: Krzysiek » 15 maja 2012, 11:11

Z tego wszystkiego wynika, że Tesco chce zwolnić blisko 1000 pracowników, a jednocześnie przyjąć 1700. To znaczy nie mniej i nie więcej tylko to, że chcą się pozbyć części załogi, zastępując ją nowymi pracownikami.
Co o tym sądzić? Nóż się w kieszeni otwiera. Wykorzystując polskie prawo pracy (które jest do d...) Tesco wyrzuci część pracowników na bruk. I to bez konsekwencji. A kierownikom da nagrody i podwyżki.
Wyczytałem, że na blisko 28.000 pracowników Tesco, ponad 5,5 tysiąca to kierownicy. Jak może być dobrze, skoro czterech pracowników tyra na jednego kierownika? Wiem, że są kierownicy, co mają jednego podwładnego. Tak może być tylko w Tesco.
Awatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 38
Rejestracja: 23 mar 2012, 14:09

Re: Co ze zwolnieniami?

Postautor: kasjerka » 18 maja 2012, 13:40

Te zwolnienia to też plan oszczędnościowy, ponieważ 1700 nowo przyjętych pracowników dostanie najniższą pensje, i jeszcze nasuwa się pytanie ilu z nich dostanie przedłużoną umowę o prace po trzech miesiącach próbnych.

Tesco pozbywa się też pracowników z długim stażem pracy i tych co mają powyżej 50 lat, wyssali z nich wszystkie siły a teraz won !!!!
kasjerka
 
Posty: 15
Rejestracja: 23 mar 2012, 18:36

Można się wykazać inicjatywą

Postautor: Krzysiek » 21 maja 2012, 14:43

ze strony www.wzz.org.pl :

Kobiety przeciwko zwolnieniom, kobiety przeciko wydłużeniu wieku emerytalnego - akcje pod sieciami handlowymi

- Gdy debatowałam z Donaldem Tuskiem 22 lutego w Sejmie, nie sądziłam, że moje wizje tak szybko się ziszczą - mówi Elżbieta Fornalczyk, szefowa związku "Sierpień 80" w Tesco. - Mówiłam premierowi, że pracodawcy będą zwalniać kasjerki po 60. roku życia i dotrwanie do wydłużonego wieku emerytalnego stanie się niemożliwe. Tesco zwalnia właśnie pracownice po 50-tce - mówi. Wśród zwalnianych są też jedyni żywiciele rodziny, w tym samotne matki.

W nadchodzącym tygodniu związkowcy rozpoczną akcje protestacyjne pod sieciami handlowymi. Główne powody to sprzeciw wobec zwalnianiu pracowników oraz żądanie zwiększenia zatrudnienia i podniesienia płac. Wymiar tych akcji zostanie również poszerzony o hasło: "Kobiety przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego". Protesty w najbliższych dniach odbędą się w Łodzi, we Wrocławiu i w Opolu.

Spółka Tesco Polska rozpoczęła w ubiegłym tygodniu grupowe zwolnienia pracowników. Pracę stracić ma łącznie 980 osób w skali kraju. Pracodawca odmówił działającym w firmie związkom zawodowym wydania wykazu marketów poddanych redukcji etatów.

- Pierwsze wypowiedzenia umów o pracę już trafiły do pracowników. Tam, gdzie działają organizacje związkowe dostajemy te wypowiedzenia do zaopiniowania - informuje Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w Tesco. - Z tych dokumentów wynika, że na bruk posyła się także kobiety, które ukończyły 50 lat. Nie oszczędza się nawet jedynych żywicieli rodziny - mówi oburzona.

Fornalczyk powołuje się na swoją wymianę zdań z premierem Tuskiem podczas debaty publicznej nad wydłużeniem wieku emerytalnego dla kobiet o 7 lat. Debata ta odbyła się 22 lutego w parlamencie.

- Premier zapewniał, że damy radę pracować do 67. roku życia. Mało tego, że będą miejsca pracy pozwalające osiągnąć ten horrendalnie wysoki wiek emerytalny. Tymczasem przykład Tesco pokazuje dobitnie, że zwalnia się ludzi mających ponad 50 lat i nie daje żadnych alternatywnych propozycji pracy. Jak tu pracować do 67. roku życia? - pyta szefowa zakładowego "Sierpnia 80". I dodaje, że na zwolnienia nie trzeba było czekać do czasu podniesienia wieku emerytalnego, bo już mają one miejsca.

Związkowcy podkreślają, że sieci handlowe nie mają najmniejszych powodów do zwolnień. I wyliczają, że te mają wielomilionowe zyski, bogate plany inwestycyjne i są na uprzywilejowanej pozycji z uwagi na zwolnienia z podatków.

- Donaldowi Tuskowi wydaje się, że jak kilkudziesięcioletni pracownicy będą mieli w kieszeni kilka certyfikatów z kursów organizowanych przez urzędy pracy, to pracodawcy przyjmą ich z pocałowaniem ręki. To albo cynizm, albo zupełnie odrealnienie szefa polskiego rządu - komentuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80".

Związek w nadchodzącym tygodniu przeprowadzi pierwsze z całej serii akcji protestacyjnych pod marketami sieci Tesco. Odbędą się one:

- 23 maja, w Łodzi, w godz. 13-15, pod marketem Tesco przy Al. J. Piłsudskiego 15/23,

- 24 maja, we Wrocławiu, w godz. 13-15 pod marketem Tesco przy ul. Legnickiej 58 (CH "Magnolia Park")

- 25 maja, w Opolu, w godz. 13-15 pod marketem Tesco przy ul. Ozimskiej (Galeria "Opolanin")Akcje "Sierpnia 80" będą wspierać Stowarzyszenie "Sieciowcy" oraz Polska Partia Pracy. W kolejnych dniach protestami zostaną objęte kolejne miasta, o czym będziemy informować na bieżąco.
Awatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 38
Rejestracja: 23 mar 2012, 14:09


Wróć do TescoKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net
cron